Filmy

Mír s tuleni

MILOSLAV NOVÁK
(35mm, 2006, 90min.)

Celovečerní dokumentární film MÍR S TULENI pojednává tom, čím byla a jak se proměnila LIDSKÁ PŘIROZENOST. Snaha moderního člověka přizpůsobit si přírodu, aniž by jí přitom musel porozumět, se stala duchem moderního turismu. Ztráta zážitku iniciace, který byl považován v primitivní společnosti za důkaz dospělosti, sebou nese jeho touhu po dobývání neznámých krajin a dobrodružství. Přírodní rezervace ve městě, akvaparky místo moří, lov tuleně s cestovní kanceláří na objednávku. Tuleň středomořský byl za dob Homérových nejrozšířenějším obyvatelem největšího biotopu Evropy – Stredomoří. Dnes ho na jeho místě vystřídal tvor jménem Člověk, a tak se stal tuleň jedním z nejohroženějších savců Evropy. Filmová bajka složená z osudů zvířat, které ovlivnili životy nás lidí a naopak, vychází ze dvou příběhů vzdálených od sebe 50 let: lachtana Gastona a tuleně Odysea.

J. C.

MILOSLAV NOVÁK
(DigiBeta, 2001, 37min.)

Filmový portrét předčasně zesnulého filmového kritika Jiřího Cieslara je hravě ironickým pohledem na jeho pisatelskou zkušenost a profesionální úspěchy. Stejně tak je intimním, vizuálním střetnutím s temnými polohami jeho vnitřního světa: plného úzkostí, proher, nadějí i snů. Film je proložen citacemi z Cieslarových oblíbených filmů: Výletu do přírody (J. Renoir, 1936) a Odhadce (A. Egoyan, 1991), které volně prostupují filmem a glosují příznačné rysy jeho povahy.

Zlopověstné dítě

LUCIE KRÁLOVÁ a MILOSLAV NOVÁK
(35mm, 2002, 37 min.)

Hlubinný portrét dvacetiletého truhláře Michala z Plzeňska, v jehož životě se zpřítomňuje téma holocaustu. Michal navštěvuje vyhlazovací tábory po celé Evropě, komunikuje s přeživšími, píše knihy. Jeho nejznámějším románem je „Predátor v holocaustu“. Své knihy podepisuje pseudonymem „Wäckerle“, který převzal po historicky prvním komandantovi nacistického koncentračního tábora v Dachau. Ve filmu se na to autoři pokouší nalézt odpověď. Film končí scénou, kdy se Michal rozhodne opustit svou vlast a odletět do Izraele, s cílem najít jednoho z posledních přeživších vyhlazovacího tábora Treblinka, Samuela Willenberga.
Fim získal Cenu za nejlepší český dokumentární film roku 2003 na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, dále pak na Festivalu FAMU v roce 2003 Cenu za nejlepší dokumentární film, Cenu za nejlepší střih a Čestné uznání za kameru. Film byl dále uveden na zahraničních festivalech ve Finsku, Turecku, Německu, Francii, Itálii, Polsku, Maďarsku, Rusku i ve Spojených státech amerických. V současné době je distribuován v filmových klubech ve třech evropských zemích v rámci putovní přehlídky filmů „Vzpomínky a zapomínání“ (ČR, Slovensku a Polsku).